Antonina Krzysztoń
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Google+
Udostępnij na Twitterze
Udostępnij na Śledziku
Sierpień 80 - Antonina Krzysztoń

Urodziła się 13 czerwca 1954 roku w Krakowie. Autorka tekstów, kompozytorka, wokalistka i gitarzystka. Ostatnio najczęściej gra koncerty w kościołach, choć można ją także usłyszeć na większości ważnych festiwali związanych z poezją śpiewaną. Jest członkiem Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Brzmieniowo – jej twórczość jest głęboko osadzona w folku.

 

Artystka znana jest ze wspierania działalności opozycyjnej w latach 80. W okresie stanu wojennego grała nieoficjalne koncerty w kościołach, klubach studenckich czy nawet mieszkaniach prywatnych. W tym okresie ukazały się również jej trzy pierwsze kasety – wydane oczywiście w drugim obiegu. Znana ze wspaniałych interpretacji piosenek czeskiego barda Praskiej Wiosny ’68 – Karela Kryla, a także z muzycznych opracowań wierszy Zbigniewa Herberta. Jej wykonania spotkały się z przychylną opinią samego autora i w konsekwencji artystka mogła wydać je na kasecie, zatytułowanej „Ballady Karela Kryla”.
Rok 1983 początek wielkiej kariery piosenkarki. Pierwszym sukcesem było zwycięstwo na Festiwalu Piosenki Studenckiej w jej rodzinnym Krakowie. Później zdobyła główną nagrodę na festiwalu FAMA oraz nawiązała dłuższą współpracę z gitarzystą i aranżerem Markiem Wallawanderem. Ich drogi artystyczne rozeszły się dopiero w 1992 roku.
Pierwsze oficjalne nagrania Antoniny pojawiły się w wersji kasetowej, a ich wydawcą była firma Pomaton Jej najbardziej znanym utworem jest piosenka „Perłowa łódź”, którą udało jej się zwyciężyć w plebiscycie publicznej telewizji w 1993 roku. Dzięki temu powiększył się krąg fanów artystki, a jej utwory zaczęły być rozpoznawalne przez znacznie szerszą publiczność.
W rocznicę śmierci Karela Kryla ukazała się płyta zatytułowana „Czas bez skarg”, na której Krzysztoń przypomniała własne wersje utworów artysty. Antonina sama wyprodukowała album, a większość tekstów przetłumaczyła dla niej Maryna Miklaszewska (współautorka libretta do musicalu „Metro”). Współpraca z dwoma muzykami – Słomą, grającym na instrumentach perkusyjnych i Kubą - grającym na basie – przyniosła efekt w postaci płyt - „Pieśni Wielkopostne”, „Kiedy przyjdzie dzień” oraz „Wołanie”.

www.antoninakrzyszton.pl

cd...
Sierpień 80 - Lombard
Lombard
Sierpień 80 - Lech Janerka
Lech Janerka
Sierpień 80 - Bogusław Nowicki
Bogusław Nowicki
Sierpień 80 - Krzysztof Antkowiak
Krzysztof Antkowiak
Sierpień 80 - Marek Stefankiewicz
Marek Stefankiewicz
Sierpień 80 - 40 Synów i 30 Wnuków Jeżdżących na 70 Oślętach
40 Synów i 30 Wnuków Jeżdżących na 70 Oślętach
Sierpień 80 - Antonina Krzysztoń
Antonina Krzysztoń
Sierpień 80 - Tomasz Kamiński
Tomasz Kamiński
Sierpień 80 - Mariusz Lubomski
Mariusz Lubomski
Sierpień 80 - Jacek Dewódzki
Jacek Dewódzki
Sierpień 80 - Przemysław Bluszcz
Przemysław Bluszcz
Sierpień 80 - Marcin Styczeń
Marcin Styczeń
Sierpień 80 - Hania Stach
Hania Stach
Sierpień 80 - Emilian Kamiński
Emilian Kamiński