Przemysław Bluszcz
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Google+
Udostępnij na Twitterze
Udostępnij na Śledziku
Sierpień 80 - Przemysław Bluszcz
fot. Sławomir Kowalski

Ambitny polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, z wykształcenia lalkarz. Z maniakalnym uporem obsadzany w rolach morderców i gangsterów. Kreowany na czarny charakter przez kolejne stacje telewizyjne.

Przemysław Bluszcz urodził się 13 marca 1970 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Pierwsze myśli o aktorstwie pojawiły się w trakcie przygotowań do konkursów recytatorskich w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Zanim trafił do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, przeszedł długą drogę: filologia polska w Częstochowie, potem studium kulturalno-oświatowe w Kaliszu, następnie Uniwersytet Ludowy pod Strzelcami Opolskimi (kierunek teatralny), aż w końcu PWST i wydział lalkarski.

Przez 11 lat związany ze sceną Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, na której zagrał m.in. Benka Cygana w Balladzie o Zakaczawiu w reż. Jacka Głomba, Faziego w Made in Poland i Ryśka w Osobistym Jezusie w reż. Przemysława Wojcieszka. Obecnie aktor warszawskiego Teatru Ateneum.

Za rolę Tadka w filmie „W dół kolorowym wzgórzem” w reżyserii Przemysława Wojcieszka otrzymał w 2004 roku na FPFF w Gdyni nagrodę za debiut. Wystąpił w filmach „Skazany na bluesa” Jana Kidawy-Błońskiego, „Oda do radości” Maćka Migasa, „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka czy „Zero” Pawła Borowskiego. Komisarz Grosz w serialu telewizyjnym „Mrok” w reżyserii Jacka Borcucha.

Wielbiciel szeroko pojętej Sztuki, z naciskiem na muzykę. Ulubione teksty wyczytane u innych to: „...trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba...”, „ kto nie maszeruje, ten ginie” czy „ja znam twoje chwyty, ty znasz moje - tracimy czas”.

Przemysław Bluszcz jest mężem aktorki i reżyserki Anny Wieczur. Mają dwóch synów: Borysa (ur. 1997) i Iwo (ur. 2000).

Źródło: Facebook

cd...
Sierpień 80 - Lombard
Lombard
Sierpień 80 - Lech Janerka
Lech Janerka
Sierpień 80 - Bogusław Nowicki
Bogusław Nowicki
Sierpień 80 - Krzysztof Antkowiak
Krzysztof Antkowiak
Sierpień 80 - Marek Stefankiewicz
Marek Stefankiewicz
Sierpień 80 - 40 Synów i 30 Wnuków Jeżdżących na 70 Oślętach
40 Synów i 30 Wnuków Jeżdżących na 70 Oślętach
Sierpień 80 - Antonina Krzysztoń
Antonina Krzysztoń
Sierpień 80 - Tomasz Kamiński
Tomasz Kamiński
Sierpień 80 - Mariusz Lubomski
Mariusz Lubomski
Sierpień 80 - Jacek Dewódzki
Jacek Dewódzki
Sierpień 80 - Przemysław Bluszcz
Przemysław Bluszcz
Sierpień 80 - Marcin Styczeń
Marcin Styczeń
Sierpień 80 - Hania Stach
Hania Stach
Sierpień 80 - Emilian Kamiński
Emilian Kamiński